MEW-01 Częstotliwość próbkowania i pamięć monitorowanych parametrów

rayden
Posty: 2
Rejestracja: pt paź 15, 2021 8:51 am

Witam, obecnie nie jestem jeszcze posiadaczem tego urządzenia ale planuję jego zakup.
Chciałbym nim monitorować zużycie energii w domu.
Mam pytanie jak często urządzenie raportuje zuzycie energii, moc, prąd?
Czy na te odczyty jest jakis bufor w urządzeniu (x tys sampli?)

Zakładam że jest możliwość zrobienia wykresu mocy z jakaś tam rodzielczością czasową?

Pytam bo to ze ma wifi to spoko ale bede go instalował w dodatkowej skrzynce koło słupa
w której obecnie mam zabezpieczenia przepieciowe i nadpadowe (służace gł jako wyłączniki)
dla domu i budynku gospodarczego. Monitorowac chciałem jedynie dom. Cel jest taki określić potencjalne przyczyny dużego poboru prądu (5 osobowa rodzina, przygotowanie posiłków na indukcji). Zastanawiam się tylko o dokładność pomiaru a w szczególnosci nie gubienie próbek z chwilowej mocy (energię to zakładam ze sobie urządzenie sumuje wiec ma do zapamiętania niewiele).

Pozdrawiam,

Robert
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Częstotliwość to 5s.
Co 5s wysyłane są dane do serwera Supli(protokół SUPLA) lub publikowane w topicu (protokół MQTT).
MEW przechowuje tylko sumę energii czynnej i biernej pobranej i zwróconej (niech mnie ktoś poprawi jeśli jest inaczej).
Wszystko zależy jak chcesz używać MEWy, czy przez serwer SUPLI czy z jego pominięciem.
Serwery Supli tworzą historię co 10min, ale nie wszystkich zmierzonych i przesłanych parametrów.
Jeśli chcesz łapać wszystko by móc potem analizować wyniki pomiarów z dokładnością do 5s to musisz dodatkowo mieć np. HomeAssistanta + InfluxDB i skonfigurować to albo z Brokerem MQTT serwera SUPLI (proto SUPLA), albo z własnym Brokerem MQTT (proto MQTT).
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

rayden pisze: pt paź 15, 2021 9:29 am Mam pytanie jak często urządzenie raportuje zuzycie energii, moc, prąd?
Co 5 sek.
rayden pisze: pt paź 15, 2021 9:29 am Czy na te odczyty jest jakis bufor w urządzeniu (x tys sampli?)
Urządzenie pamięta tyko stan liczników. Nie pamięta historii.
Za przechowywanie historii odpowiedzialna jest chmura.
Tam stan liczników zapisywany jest co 10 min.
rayden pisze: pt paź 15, 2021 9:29 am Zakładam że jest możliwość zrobienia wykresu mocy z jakaś tam rodzielczością czasową?
Chmura gromadzi historię tylko dla energii pobranej/oddanej do sieci.
Możesz zintegrować MEW-a z np Home Assistant-em przez MQTT (bezpośrednio lub pośrednio przez chmurę).
Tam możesz tworzyć wykresy dla wszystkich parametrów nawet co 5 sek.
rayden pisze: pt paź 15, 2021 9:29 am Zastanawiam się tylko o dokładność pomiaru a w szczególnosci nie gubienie próbek z chwilowej mocy (energię to zakładam ze sobie urządzenie sumuje wiec ma do zapamiętania niewiele).
To co przesyła MEW, a to co się dzieje na pokładzie układu pomiarowego to dwie różne "próbki".
Odczyt z układu pomiarowego następuje co ~5 sek. i te dane przesyłane są dalej.
Sam układ pomiarowy pracuje z częstotliwością ~16.384MHz. Błąd pomiarowy przy zastosowanej kalibracji wynosi od 0-2% w zależności od prądu. Są użytkownicy co twierdzą, że w skali roku różnica pomiędzy tym co pokazuje licznik główny, a MEW wyniosła kilka kWh.
rayden
Posty: 2
Rejestracja: pt paź 15, 2021 8:51 am

ok dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Czyli zasadniczo nie gromadzi zadnych sampli przesyła co 5 sek.
Zeby miec w miarę dokładny obraz zuzycia muszę najlepiej zorganizować sobie jakiś własny serwer lokalnie
z jednym ze wspomnianych protokołów i wtedy będę maił dokładny obraz poboru prądu.
Może to 5 sek to jest az nadto. Widząc przez tydzien ile i w jakich godzinach jest jakie zużycie (ale się wyraziłem :( )
mogę wnioskować co jest jego zródłem.
Ważne w tym wszystkim musze mieć stabilne połączenie WIFI bo jak nie to pomiary pójdą w maliny.
wiec dodatkowy AP albo range extender muszę skombinować.
Cały pomiar robię bo chcę poznać czy nie lepiej zmienić taryfe G12 i nie przestawić nieco energochłonne czynnosci (pranie, zmywarka na godziny gdy prąd jest tańszy). Troche wiekszym wyzwaniem bedzie gotowanie na indukcji bo trzeba by sie zmieścić w godz 13-15.
Nie wiem czy też prąd mi gdzieś nie ucieka na kablu ziemnym bo te 17 kWh na dobę to trochę za dużo.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

HA możesz stawiać jak byś chciał monitować napięcie na fazach albo częstotliwość, zużycie oczywiście też i mieć do tego wykresy z dokładnością do 5s, ale jak chcesz poznać zużycie i historia co 10min Ci wystarczy to nic poza wzmocnieniem zasięgu nie musisz robić.
W mojej ocenie to co jest domyślnie w Supli w zupełności Ci wystarczy.
Ja w domu mam pomiar zużycia i zapis na serwerze co 10min i jest ok. W apce przeglądam historię.
W pracy natomiast mam kilka MEWek i mam HA + InfluxDB i na Grafanie sumuje zużycie, a jak trzeba to co do 5s wiem kiedy coś rusza lub się zatrzymuje. Serwer z HA zawsze możesz dołożyć, jak będzie taka potrzeba ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
tony.czyz
Posty: 1
Rejestracja: sob maja 21, 2022 4:47 am

Cześć, czyli danych z zamela nie da sie bezpośrednio połączyć z Influxem - wymagany jest HA ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

HA nie jest wymagany. Możesz przesyłać dane do Influxa używając MQTT.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”