licznik energii PZEM-004t pomiar offline

przemek_maly
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 26, 2020 10:05 am

Dzień dobry,

Mam do opomiarowania dwie instalacje elektryczne 230v.
Problem polega na tym że w miejscu gdzie mogę zamontować licznik nie ma sieci wifi.

Pytanie:
1. Czy będzie możliwe podłączenie np raz na dwa tygodnie wifi z telefonu do wemosa do mini i pobranie danych do supli?
2. Czy PZEM musi mieć podlaczone esp żeby zbierać dane? Czy mogę esp włączyć w momencie pobierania danych z PZEM? Chciałbym mieć wykresy w aplikacji.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Żadne liczniki w Supli nie zapamiętują historii.
Więc jeśli podłączysz wifi raz na 2 tygodnie, to w tym momencie będziesz miał skokowy wzrost zużycia
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Pzem004t ma swoją pamięć i w niej przechowuje ilość kWh
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
przemek_maly
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 26, 2020 10:05 am

Czyli PZEM mają pamięć, ale nie zrobią wykresu w supli?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

MEW też mają pamięć. Chodzi o to, że na wykresie energia pobrana w okresie braku połączenia z Internetem zostanie rozłożona równomiernie. Jeśli przez 2 tygodnie bez Internetu pobierzesz 14kWh, to na wykresie będziesz miał 1kWh/dobę. Nie wywnioskujesz z tego wykresu, że np. we wtorek jakieś urządzenie pobrało więcej energii.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

przemek_maly pisze: pt wrz 30, 2022 7:11 pm Czyli PZEM mają pamięć, ale nie zrobią wykresu w supli?
PZEM i MEW na stałe zapamiętują aktualne całkowite zużycie i oddanie energii. PZEM tutaj nie ma jakiejś przewagi na MEW. Chodzi o to, że ani jeden, ani drugi nie ma historii zużycia. Tzn. nie pamiętają ile energii o której godzine zostało pobrane. Przechowywaniem historii zajmują się serwery Supli.

Przykładowo, mamy na obu licznikach nabite 100 kWh.
Jutro zużyjemy 15 kWh, pojutrze 5, następnego dnia 30 kWh.
Jeśli urządzenia mają dostęp do serwera, to aktualne zużycie wysyłają do serwerów, a one co 10 min zapisują to do bazy danych. Wchodząc więc w wykresy, możesz zobaczyć którego dnia zużyto ile energii.
Gdybyś natomaist odciął urządzenia od Internetu i po 3 dniach je podłączysz, to serwer dostanie info, że aktualne sumaryczne zużycie to 150 kWh. Ile poszło którego dnia? Nie wiadomo.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Zostaje postawić raspberrypi i lokalny serwer. Dane będziesz odczytywać przy połączeniu z wifi gdzie jest licznik i lokalny serwer supli.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
przemek_maly
Posty: 16
Rejestracja: sob gru 26, 2020 10:05 am

Ok dzięki.

Więc muszę jeszcze sprawdzić chińskie Smart gniazdka, może to będzie lepszy pomysł na monitorowanie bez Internetu.

Swoją drogą już jakiś czas myślę o swoim serwerze supli 🤪
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

przemek_maly pisze: ndz paź 02, 2022 1:49 pm Ok dzięki.

Więc muszę jeszcze sprawdzić chińskie Smart gniazdka, może to będzie lepszy pomysł na monitorowanie bez Internetu.

Swoją drogą już jakiś czas myślę o swoim serwerze supli 🤪
Większość liczników i chińskich gniazdek będzie miało ten sam problem. Jeśli chcesz mieć historię, to musi być dostęp do serwera. Raz widziałem gdzieś taki licznik na szynę, gdzie można było kartę pamięci dołożyć i on tam trzymał historię
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

przemek_maly pisze: ndz paź 02, 2022 1:49 pm Ok dzięki.

Więc muszę jeszcze sprawdzić chińskie Smart gniazdka, może to będzie lepszy pomysł na monitorowanie bez Internetu.

Swoją drogą już jakiś czas myślę o swoim serwerze supli 🤪
Chińskie gniazdka też nie zapisują (bo nie mają gdzie) pomiarów, jedyne co jest - to co wyśle do chińskich serwerów - czyli jeszcze gorzej...

A jak chcesz totalnie offline sobie rejestrować - NIE MA SPRAWY - W SUPLI SIĘ DA ;)

Otóż robiąc licznik z PZEM-a z użyciem GGbuildera - musisz go sobie skroić tak, by PZEM nie zajmował GPIO ESP na których ESP ma RX i TX uartu. Wtedy - podczas normalnej ciągłej pracy modułu - moduł ESP dla debugu wypluwa na UART wszystko co się dzieje, i też wszystkie pomiary. Wystarczy sobie z tego wycinać linijki z danymi, które nas interesują.
Bajecznie prosto jest TX podpiąć pod Rx jakiegoś swojego procka (choćby i drugiego ESP) i napisać kilka linijek kodu, który będzie parsował dane z pomiarów (wyrzucając całą zbędną resztę debugu która leci na uart) i zapisywał choćby do pliku txt/csv na karcie SD ;)

Przykładowy log z UARTu w programie terminala (ale tu bez PZEMa, tylko ogólnie co tam leci):
terminal1.png
terminal1.png (66.47 KiB) Przejrzano 955 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”