Załączanie grzałki po przekroczeniu zadanego napięcia

slavo_s2k
Posty: 225
Rejestracja: sob mar 10, 2018 7:32 pm

Mam problem z fotowoltaiką , dokładniej standardowo z przekraczaniem napięcia 253V na poszczególnych fazach, testowałem i po odpaleniu grzałki 1.2kw (taką akurat miałem testowo) i napięcia w momencie jej uruchomienia spada o kilka V, więc w ten sposób chciałem testowo odpalić dogrzewanie wody w zasobniku, widziałem gotowe inteligentne gniazdka z taką funkcjonalnością, ale może coś działającego z suplą udało by się ogarnąć (mam w domu ZAMEL MEW-01 oraz POW R2). Jakieś pomysły? Może ktoś przerabiał podobne rozwiązanie?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Po pierwsze upewnij się, że grzałka ma wbudowany termostat. Większość sterowania z Supli jest realizowana przez Internet, więc jeśli grzałkę włączy automat, to może się okazać, że automat jej nie wyłączy, bo akruat nie będzie dostępu do sieci i będzie sobie grzać pełną mocą przez 60 godzin. Także powinna ona bez Internetu pracować bezpiecznie.

Na chwilę obecną możesz dodać sobie odpowiednie warunki w skryptach: scripts.supla.io

Dodaj tam sobie scenę i do pola "Wyzwalacz sceny w oparciu o stan kanałów" oraz "Warunek wykonania sceny" wpisz:

Kod: Zaznacz cały

{{state(ID_KANAŁU_MEW).phases[0].voltage > 240 or state(ID_KANAŁU_MEW).phases[1].voltage > 240  or state(ID_KANAŁU_MEW).phases[2].voltage > 240 }}
Tylko zamień "ID_KANAŁU_MEW" na ID kanału jaki ma Twój MEW w Supli (na Cloud jest to wyświetlane), albo skorzytaj z podpowiedzi w kiedy wpisuje się nazwy kanału w skryptach.

Powyższy warunek jest dla napięcia na dowolnej fazie przekraczającego 240 V. Jako akcję wstaw załączanie grzałki/przekaźnika/czegokolwiek.

Analogicznie dodaj sobie drugą scenę, która ma podobny warunek, tylko np. voltage < 238 i warunki połączone "and" na wszystkich fazach. Dodaj sobie tutaj odpowiednią histerezę, aby przekaźnik się nie włączał i nie wyłączał co chwilę.

Nie jestem na 100% pewien, czy te warunki będą pracować poprawnie w każdej sytuacji, bo skrypty to dla mnie trudny temat i nie do końca rozumiem ich logikę :). Także spróbuj sobie takie coś ustawić i obserwuj czy działa zgodnie z założeniem.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

Albo,
Można wykorzystać POW R2 (posiada miernik energii) i na nim ustawić warunki zależne od napięcia.
Przy tym zastosowaniu na pewno sprawdza się Gosund SP111 (testowane)
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
slavo_s2k
Posty: 225
Rejestracja: sob mar 10, 2018 7:32 pm

klew pisze: czw maja 19, 2022 10:15 am Po pierwsze upewnij się, że grzałka ma wbudowany termostat. Większość sterowania z Supli jest realizowana przez Internet, więc jeśli grzałkę włączy automat, to może się okazać, że automat jej nie wyłączy, bo akruat nie będzie dostępu do sieci i będzie sobie grzać pełną mocą przez 60 godzin. Także powinna ona bez Internetu pracować bezpiecznie.
Termostat oczywisty, suplę mam lokalnie, wiec też tutaj nie ma problemu, ale nie mam postawionego Supla Scripts, ale jak nie będzie wyjścia to się za to wezmę :)

lukfud pisze: czw maja 19, 2022 11:00 am Albo,
Można wykorzystać POW R2 (posiada miernik energii) i na nim ustawić warunki zależne od napięcia.
Przy tym zastosowaniu na pewno sprawdza się Gosund SP111 (testowane)
Tylko nie widzę nigdzie takiej opcji? Mam dosyć stary soft w nim, w GUI Generic jest taka funkcjonalność?
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

slavo_s2k pisze: czw maja 19, 2022 1:18 pm Tylko nie widzę nigdzie takiej opcji? Mam dosyć stary soft w nim, w GUI Generic jest taka funkcjonalność?
Z tego co kojarzę, to jest. Musisz wygenerować nową binarkę dla swojego urządzenia z opcją warunkowania przekaźnika.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
slavo_s2k
Posty: 225
Rejestracja: sob mar 10, 2018 7:32 pm

Ok, dzięki, w weekend potestuję.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

slavo_s2k pisze: czw maja 19, 2022 8:15 pm Ok, dzięki, w weekend potestuję.
Możesz sobie poczytać:
viewtopic.php?p=121219#p121219
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”