GUI - Generic builder - tutorial

Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

klew pisze: czw kwie 29, 2021 9:54 am
jaku2k pisze: czw kwie 29, 2021 9:48 am @klew dziękuję za łopatologiczne wytłumaczenie i cierpliwość.
Proszę, ale mimo wszystko czasem ludzie piszą, że zmiana rezystora im pomaga. Ja należę do użytkowników, którzy nigdy nie mieli problemu podłączaniem DS-ów (do Arduino na 5V, czy do Wemosa na 3.3V) od 1 sztuki po 8 na jednej linii transmisyjnej. Wszystko bez problemu działało na 4,7 kOhma.
Jedynie większych długości przewodów u siebie nie testowałem.
Właśnie z uwagi na znaczne odległości czasami jest konieczność zmniejszenia rezystancji tego rezystora. od wielu lat używałem dość rozległej sieci DS-ów w moim domu,(jeszcze zanim supla powstała :) - najdłuższy odcinek ma ok 22m skrętki ) i miałem spore problemy z przesiadką na suplę - musiałem zredukować liczbę czujników do 8szt., zmienić sieć na trójprzewodową (poprzednio pracowało to na prostym adapterze do portu COM komputera stacjonarnego w trybie 2-przewodowym i obsługiwało 16 DS-ów.)i zastosować rezystor 2k2. Niebagatelne znaczenie ma też sposób połączenia czujników - w tym przypadku lepiej sprawdza się połączenie punkt-punkt , ja mam niestety układ gwiaździsty, mniej korzystny.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Maniek913 pisze: czw kwie 29, 2021 8:24 pm Właśnie z uwagi na znaczne odległości czasami jest konieczność zmniejszenia rezystancji tego rezystora. od wielu lat używałem dość rozległej sieci DS-ów w moim domu,(jeszcze zanim supla powstała :) - najdłuższy odcinek ma ok 22m skrętki ) i miałem spore problemy z przesiadką na suplę - musiałem zredukować liczbę czujników do 8szt., zmienić sieć na trójprzewodową (poprzednio pracowało to na prostym adapterze do portu COM komputera stacjonarnego w trybie 2-przewodowym i obsługiwało 16 DS-ów.)i zastosować rezystor 2k2. Niebagatelne znaczenie ma też sposób połączenia czujników - w tym przypadku lepiej sprawdza się połączenie punkt-punkt , ja mam niestety układ gwiaździsty, mniej korzystny.
Zasilasz osobno te DS-y, czy parasite?

Ogólnie z Suplą czy bez Supli, na tym samym sprzęcie powinno działać tak samo. Oczywiście soft ma jakiś wpływ, ale to są rzeczy, które da się z reguły poprawić.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Opisywałem już moje doświadczenia - kilka tygodni" pracy doktorskiej" :D
viewtopic.php?f=11&t=5233&start=630
Obecnie od ponad roku działa stabilnie DS-y zasilane trzyprzewodowo. :
https://www.youtube.com/watch?v=gv-KnXCA60o
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
przesyłam wersję poradnika uwzględniającą Wasze uwagi.
Dziękuję wszystkim Forumowiczom, którzy nie skąpili dobrych rad. Szczególne podziękowania dla @pzygmunt i firmy AC SOFTWARE, dzięki którym mogłem nagrać proces flashowania modułu za pomocą CP2102, a materiał - wzbogacił się o przyjemny dla ucha podkład muzyczny.

Liczę na uwagi dotyczące materiału - chiałbym, aby ostateczna wersja była jak najmniej wybrakowana :D

link: https://youtu.be/nSUeG_BXLPI
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

jaku2k pisze: pn maja 10, 2021 1:05 pm Dzień dobry,
przesyłam wersję poradnika uwzględniającą Wasze uwagi.
Dziękuję wszystkim Forumowiczom, którzy nie skąpili dobrych rad. Szczególne podziękowania dla @pzygmunt i firmy AC SOFTWARE, dzięki którym mogłem nagrać proces flashowania modułu za pomocą CP2102, a materiał - wzbogacił się o przyjemny dla ucha podkład muzyczny.

Liczę na uwagi dotyczące materiału - chiałbym, aby ostateczna wersja była jak najmniej wybrakowana :D

link: https://youtu.be/nSUeG_BXLPI
Tak trochę pobieżnie zobaczyłem film z uwagi na prawie pół godziny i mam kilka sugestii:
1. przy tak długim filmie może na początku wprowadzić agendę, spis od której minuty co można zobaczyć - będzie bardziej zjadliwy tutorial :)
2. Przy konfiguracji załączany stan low i high odnosi się do LED nie do przycisku
3. OTA - link do updatera jest w samym buliderze
4. Warto dodać pokazanie jak dodawać gotowe urządzenie wybierając już w builder - wtedy dodanie przebiega jeszcze łatwiej.
5. Myślałem że można omówić każdą zakładkę (jak będzie spis treści na początku) - czyli co można ustawić w przyciskach, przekaźnikach, sensory, czujniki, liczniki, linki bezpośrednie, warunkowania, MCP23017, dimmer, moduł rolet, OLED, itp. aby ktoś poczuł możliwości softu.
6. Ciekawą opcją jest że można trochę zrobić upgrate gotowych rozwiązań jak sonoff czy moduły z alii wlutowując się dodatkowymi sensorami czy właśnie OLED. (ale robiąc materiał lepiej pokazać sonoffa niskonapięciowego).

Ogólnie po podziale materiału tematycznie każdy może obejrzeć interesujący go fragment, a tylko na początek dać spis możliwości GG 8-)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 1. przy tak długim filmie może na początku wprowadzić agendę, spis od której minuty co można zobaczyć - będzie bardziej zjadliwy tutorial :)
Planuję dodać spis treści taki, jak przedstawiony w tym materiale: https://www.youtube.com/watch?v=b1Fo_M_tj6w. Czy będzie odpowiedni?
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 2. Przy konfiguracji załączany stan low i high odnosi się do LED nie do przycisku
Dobrze, dziękuję za informację - poprawię.
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 3. OTA - link do updatera jest w samym buliderze
Faktycznie, przeoczyłem - poprawię.
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 4. Warto dodać pokazanie jak dodawać gotowe urządzenie wybierając już w builder - wtedy dodanie przebiega jeszcze łatwiej.
Wydaje mi się, że zamieściłem to w materiale. Może nie podkreśliłem tego wystarczająco, ale jest :mrgreen: Jak będzie spis treści, to będzie lepiej zauważalne. Chyba że chodzi Ci o coś innego.
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 5. Myślałem że można omówić każdą zakładkę (jak będzie spis treści na początku) [...]
Z tego co zrozumiałem, poradnik miał być swego rodzaju vademecum, więc nie myślałem nad omawianiem poszczególnych opcji GUI Generica. Dodatkowo wstrzymuje mnie przed tym powstawanie Wiki projektu, w którym rzeczy wyjaśnione są dogłębnie. Mimo wszystko, jeśli po tych argumentach będziesz dalej obstawiał omówienie wszystkich opcji, to będę musiał to dodać :D.
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm 6. Ciekawą opcją jest że można trochę zrobić upgrate gotowych rozwiązań jak sonoff czy moduły z alii wlutowując się dodatkowymi sensorami [...]
Nie mam ani jednego tego typu urządzenia, by przedstawiać krok-po-kroku proces generowania, wgrywania itd., ale omawiam możliwości gotowego sprzętu w tej części: https://youtu.be/nSUeG_BXLPI?t=1453. Mogę dodać wstawkę w stylu:
W przypadku gotowych urządzeń GUI Generic umożliwia dodanie dodatkowych funkcji. Przykładowo, mając Sonoffa, poza dodaniem jego podstawowej funkcjonalności (przkeaźnika) do Supli, możemy wzbogacić go o termometr.
LukaszH pisze: pn maja 10, 2021 11:06 pm [...] a tylko na początek dać spis możliwości GG 8-)
Nie rozumiem o jaki spis możliwości chodzi... o omówienie poszczególnych funkcji?

Dziękuję serdecznie za uwagi - dzięki nim mogę doszlifować ;) filmik.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ogólnie doceniam zrobienie tego filmu bo domyślam się ile to jest pracy, a jednocześnie dobrze to wygląda :)
1. Spis treści bardzo się przyda i będzie kluczowy
2. Jak powstaje wiki to może faktycznie nie trzeba robić pełnego filmu z możliwościami - pewnie film musiał by trwać kilka godzin :twisted: :twisted: Natomiast myślę że warto wspomnieć co można wygenerować zaznaczając "tak" w builder np. rolety, czujniki, liczniki, itp. i dać odwołanie do wiki o szczegóły.
Szczerze mówiąc to nie znam innego softu/rozwiązania aby dawało taką możliwość konfiguracji reakcji na przyciski i zachowania przekaźnika co w połączeniu z ustawieniami w cloud, daje ogromne możliwości na automatykę domową :)

3. Ta wstawka że można zrobić bardziej zaawansowane urządzenia z jakiegoś gotowca np. sonoff z termometrem/wyświetlaczem to dobry pomysł - reszta odwołanie ponownie do wiki


Z mojej strony to wszystko i jeszcze raz super robota - myślę że wielu osobą się to przyda!
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

LukaszH pisze: śr maja 12, 2021 10:59 pm Z mojej strony to wszystko i jeszcze raz super robota - myślę że wielu osobą się to przyda!
Dziękuję bardzo :)

Witam,
w końcu udało mi się ukończyć obydwie wersje poradnika (tj. polską i angielską).
W wersji polskiej poprawiłem wszystkie błędy, jakie zostały wskazane we wszystkich postach. Poza tym: kilka zmian estetycznych i dodanie napisów. Myślę, że wyszło całkiem fajnie. Przejrzałem materiały wszerz i wzdłuż, znam każdą klatkę :lol: - wydaje mi się, że nie ma żadnych błędów. W związku z tym, jutro zostaną upublicznione. Dziękuję za pomoc w przygotowaniu filmów.

wer. polska: https://youtu.be/LAVQ5QERLCk
wer. angielska: https://youtu.be/pADXuVepKWE

Pozdrawiam
Jakub

PS. Niestety nie udało mi się naprawić elementu wskazanego przez @kris.gie, czyli zbyt dużej prędkości materiału w momencie konfiguracji GUI Generica z powodu zbyt dużej ilości cięć.
Załączniki
SNY06044.png
SNY06044.png (215.71 KiB) Przejrzano 2366 razy
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jest sztos ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
kris.gie
Posty: 361
Rejestracja: czw kwie 28, 2016 4:24 pm
Lokalizacja: Katowice

...

PS. Niestety nie udało mi się naprawić elementu wskazanego przez @kris.gie, czyli zbyt dużej prędkości materiału w momencie konfiguracji GUI Generica z powodu zbyt dużej ilości cięć.

To nie ja, dopiero wróciłem z urlopu ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”