GUI - Generic builder - tutorial

Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Muszę to sprawdzić ( osobiście tego nie praktykuję ).
Tylko na "chłopski" rozum, po co usuwać moduł jak momentalnie pojawi się z identyczną konfiguracją.
Rozumiał bym pierwsze usunąć, skonfigurować, a dopiero zarejestrować.
Ale mogę się mylić
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Patryk pisze: pt lip 23, 2021 7:54 am @jaku2k dwie sugestie.
1.Dodaj w filmie, że przed usunięciem urządzenia trzeba wyłączyć rejestrację urządzeń.
Ale tylko pod warunkiem, że w momencie usuwania urządzenia jest ono podłączone i pracuje w normalnym trybie. Kiedy pracuje w trybie CONFIG nie ma takiej potrzeby.
Patryk pisze: pt lip 23, 2021 7:54 am 2. Opisz również tryb ręcznego dodawania urządzeń ( http://192.168.4.1 ).
Ps.
W/g mnie w przypadku GUI-Generic dodawanie urządzenia z poziomu apki jest "beż sensu".
Dodawać, później usuwać itd ...
Prościej i przejrzyściej to zrobić po 192.168.4.1
To też zależy. Jeśli dodaje gniazdko Gopsund SP111 z wgranym GUI Generic skompilowanym pod ten moduł to spokojnie mogę zarejestrować je przez apkę i wejść do konfiguracji przez adres IP jaki otrzymało gniazdko w mojej sieci.
jaku2k pisze: pt lip 23, 2021 8:15 am Z tego co widzę, teraz - nawet jak się nie usunie "starej wersji" urządzenia - Cloud nadpisuje ją nową, więc obecnie usuwanie chyba nie jest niezbędne.
Tylko wtedy, kiedy nowa wersja urządzenia ma wygenerowany nowy GUID. Gdy ma ten sam, nie doda się, a w przypadku zmiany w kolejności/ilości kanałów nie podłączy się do clouda ze względu na konflikt kanałów.
Patryk pisze: pt lip 23, 2021 8:09 am Załóżmy, że masz już zarejestrowany moduł z jednym czujnikiem.
Chcesz jeszcze dodać np. drugi czujnik.
Wtedy trzeba usunąć moduł (przy wyłączonej rejestracji), dodać w trybie konfiguracji drugi czujnik i na nowo zarejestrować.
Przynajmniej ja zawsze tak robię.
Nie musisz wyłączać rejestracji, możesz wejść w tryb konfiguracji modułu i wtedy go usunąć z clouda, po zapisaniu konfiguracji doda się do clouda, bo nie wyłączyłeś rejestracji :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

@Goral64
Masz 100% racji ( ładnie to opisałeś ).
Ps.
Czyli najprościej:
1. Usunąć moduł z Clud-a ( przy wyłączonej rejestracji );
2. Skonfigurować moduł;
3. Dodać moduł do CLUD-a ( załączyć rejestrację ).
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Patryk pisze: pt lip 23, 2021 8:59 am @Goral64
Masz 100% racji ( ładnie to opisałeś ).
Ps.
Czyli najprościej:
1. Usunąć moduł z Clud-a ( przy wyłączonej rejestracji );
2. Skonfigurować moduł;
3. Dodać moduł do CLUD-a ( załączyć rejestrację ).
Jest prostsza droga :)
1. Skonfigurować moduł;
2. Jeśli taka potrzeba usunąć moduł z cloud-a (załączyć rejestrację jeśli wyłączona );
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Witam,
do poradnika dograłem film bonusowy. Przedstawia on jak wygenerować firmware, wgrać go i dodać gotowe urządzenie do Supli na przykładzie SP111.
https://youtu.be/g4MnzMqO59U
Pozdrawiam
Jakub

PS. @Patryk nie umieściłem tego, o czym pisałeś w postach powyżej - film był już gotowy od około tygodnia. Pewnie dogram kolejny bonus prezentujący "manualne" dodawanie urządzeń z GUI Genericiem do Supli.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

@jaku2k
Po obejrzeniu Twojego filmu mam kilka ( może nie uwag ) sugesti.

1. Pierwszy pad ( obok +3,3V ) to właśnie gpio0.
A więc nie trzeba się wlutowywać przy samym ESP.

2. Ja osobiście nigdy nie lutowaniem w tym gniazdku przewodów.
Są ( na znanym portalu aukcyjnym) przewody z cienkimi końcówkami, które można włożyć w te dziurki.
( lutowanie może niektórych przestraszyć ).

3. Te gniazdko wymaga kalibracji, a w filmie nie ma o tym słowa.

4. Przy gotowych płytkach ( dedykowanych softach do konkretnego modułu ) jeżeli, nic się nie dodaje lub usuwa ( np jakieś czujniki ), Nie trzeba usuwać modułu z Clud-a.

Ps.
Nie odbierz tego źle, co napisałem, gdyż film jest naprawdę świetny.
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dziękuję za uwagi, oczywiście nie odbieram tego źle (sam się czegoś nauczę :lol: ).
ad 1 Dowiedziałem się o tym już po nagraniu całości, mogę dograć informację o tym w formie fonicznej.
ad 2 Widziałem jeden z Twoich postów, gdzie o tym piszesz - dlatego umieściłem odpowiednią informację w opisie - myślę, że nowicjuszy lepiej składniać w kierunku bardziej pewnym w myśl jakości połączenia. Dodam informację o tych końcówkach. Jeśli masz, czy mógłbyś wysłać link?
ad 3 O tym nie wiedziałem, a brak tej informacji jest dużym błędem. Czy jesteś pewien? Mnie, po wgraniu firmware'u, gniazdko mierzyło energię bez kalibracji.
ad 4 Rozumiem. Co jeśli jest jakiś błąd w GUI i np. nie ma przypisanych funkcji? Jest to błąd, z którym spotkałem się w wersji firmware'u, której inne problemy opisujesz w innym, w miarę świeżym wątku. Czy wtedy po przypisaniu funkcji, czyli - jak rozumiem - "dodaniu" nowych kanałów do urządzenia, nie trzeba usuwać jego "poprzedniej" wersji?
Dziękuję za informacje. Poprawię je jak najszybciej.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Ad2.
Z linkiem będzie problem, bo już jakiś czas temu to kupiłem, przy okazji płytki stykowej.
Zdjęcie poniżej.
Ad3.
Pokazuje, ale niedokładnie.
Ad4.
Przy tzw "gotowcach" jak to ma miejsce dla SP111, wygenerowanego np w GUI-Generic nie trzeba usuwać.
Załączniki
IMG_20210724_215848.jpg
IMG_20210724_215848.jpg (5.31 MiB) Przejrzano 1264 razy
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Patryk pisze: sob lip 24, 2021 8:07 pm Ad2.
Z linkiem będzie problem, bo już jakiś czas temu to kupiłem, przy okazji płytki stykowej.
Zdjęcie poniżej.
Ad3.
Pokazuje, ale niedokładnie.
Ad4.
Przy tzw "gotowcach" jak to ma miejsce dla SP111, wygenerowanego np w GUI-Generic nie trzeba usuwać.
Dziękuję za odpowiedź.
Takie kabelki mam, myślałem, że to jakaś specjalna "wtyczka" do programowania.

O kalibracji dodam. Jak rozumiem, muszę zmierzyć napięcie w gniazdku i wpisać je do odpowiedniej rubryki w trakcie kalibracji. Czy grzałka 6W będzie odpowiednia (jest to środek na komary do gniazdka).

Myślę, że nie będzie to wielkim błędem, jeśli pozostawię wzmiankę o usunięciu urządzenia. Co o tym sądzisz? Zmiana tak dużej części materiału jest bardzo problematyczna (zwłaszcza gdy dany moment znajduje się w środku filmu).
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”