Indukcja na przewodzie włącznika podłączonego do modułu TUYA

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Podłączając moduł 2 przekaźnikowy TUYA, który to steruje oświetleniem pokoju oraz garderoby napotkałem na problem ze sterowaniem oświetlenia w garderobie.
Doszedłem, że problem spowodowany jest długością przewodu idącego od włącznika do modułu i wytwarzającym się tam ładunkiem indukcyjnym na pozostałych żyłach (przewód 3x1,5mm2).
Moduł sterowany jest fazowo "L" więc faza z puszki, w którym umieszczony jest moduł musi być poprowadzona jedną z żył (brązowa) do puszki przy garderobie długość takiego przewodu to około 8-9 metrów. Kolejną żyłą po wciśnięciu włącznika przy garderobie ta faza wraca do puszki z modułem kolejną żyłą (niebieska) i tu jest problem bo na tej żyle cały czas wyindukowane jest napięcie, które uniemożliwia sterowanie ponieważ moduł cały czas na zacisku S2 ma napięcie.

Zastanawiam się czy w tym wypadku może tu pomóc dwójnik RC.

Miał ktoś taki problem?

P.S. Niewiele brakowało, a pociąłbym ściankę GK i kuł sufit ale zastanawiające było, że miernik nie wykazywał zwarcia między żyłami.
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Czytając tytuł wydawało mi się ze ktoś próbuje podłączyć kuchenkę indukcyjna przez sonoff’a 🤣🤣 i już chciałem go zmieszać z błotem 🤣🤣🤣. Po przeczytaniu postu wydaje mi się trudne do usunięcia ponieważ wejście pobiera mało prądu , ze co byś nie zrobił nie zadziała . Jak włożysz dławik RC (dwojnik) on tego nie wyłapie bo kondensator zrobi to samo co długie przewody . Można by to ominąć ale należało by przerobić układ wstawić transoptor na wejście i sterować prądem stałym.
Z drugie strony ciekawe jak zachowywałyby się no ROW-01 w takiej sytuacji , one w inny sposób kontrolują stan swoich wejść .
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Przy przyciskach sterowanych na 230 V takie problemy raczej nie powinny występować. Mam w domu ~15 rolet z przyciskami sterowanymi fazą, które dodatkowo potrafią iść razem z przewodami zasilającymi gniazdka, światło itd. i ani razu nie miałem samoczynnego zadziałania sterownika, a jest tam pewnie ponad 100 mb przewodów. Wszystkie podłączone do SRW-02m.

Sterownik stale traktuje to wejście jako aktywne, czy tylko czasami coś się zakłóca?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

No to mamy rozwiązanie , wymienić sonoff’a na rów-01 😁
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Ja tu z finezją układałem przewody w puszkach, a tu taki zonk.

Dla testu podłączyłem luźny kawałek przewodu YDY (ok. 2 metry) taki sam jaki idzie pomiędzy puszkami. W przewodzie tym podłączyłem tylko fazę do brązowej żyły i na tak krótkim odcinku również wytworzyło indukcję w pozostałych żyłach :shock: 2 metry przewodu, a próbnik świeci minimalnie słabiej niż bym przyłożył go do żyły z fazą.
IMG20211204141632.jpg
IMG20211204141632.jpg (156.68 KiB) Przejrzano 924 razy
IMG20211204142842.jpg
IMG20211204142842.jpg (217.26 KiB) Przejrzano 924 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

klew pisze: ndz gru 05, 2021 10:33 pm Sterownik stale traktuje to wejście jako aktywne, czy tylko czasami coś się zakłóca?
Wejście czy to S1 czy S2 na próbniku wykazuje napięcie. Możliwe, że tam też jest jakieś napięcie, które indukuje się w module w sumie nie sprawdzałem miernikiem czy coś ono pokaże. Ciekawy jestem czy moduły innych firm na zacisku włącznika również wykazały by napięcie na próbówce.
Do S1 mam podłączony włącznik krótkimi przewodami i tam problemu nie ma.
Do S2 podłączony jest włącznik garderoby gdy odkręcę zacisk S2 to tym wyindukowanym napięciem mogę włączać i wyłączać przekaźnik.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Jaki soft masz tam wgrany i którą wersję ?
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

Nie sugerowałbym się neonówką.
Jaki problem napotkałeś poza jarzącą się słabiej neonówką ?
Nie załącza przekaźnika ?
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Soft to GG 4.2.15
Dokładnie nie załącza 2 przekaźnika ponieważ nie wykrywania różnicy na włączniku. Gdy odkręce przewód idący z włącznika na moduł i dotne zacisku w którym wcześniej się znajdował następuje załączenie przekaźnika kolejne dotknięcie zacisku powoduje wyłączenie. Z tego co pamiętam to nawet dotknięcie zacisku probówką powoduje zmianę na przekaźniku.
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

To jest ten Moes MS-104B ? Ten moduł jest obsługiwany przez GG w domyślnej konfiguracji? Z tego co pamiętam to S1 i S2 to są liczniki, a nie tradycyjne włączniki i były własnie problemy ze sterowaniem przyciskami. Mam 4 takie moduły i używam GG, ale nie steruję inputami S1/S2 tylko wyprowadziłem sobie GPIO0, GPIO3 i GND i wtedy sterowanie działa poprawnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”