Podlewanie

alpi
Posty: 5
Rejestracja: ndz lip 18, 2021 10:40 am

wszystko dziś na te aplikacje się tworzy, beka
________
https://baltic-interiors.com/wykonczeni ... nsk-sopot/
Ostatnio zmieniony wt wrz 07, 2021 7:57 pm przez alpi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 360
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Nie widziałem czy to pytanie się gdzieś przejawiało a jeśli się powtarza to wybaczcie ale jak wygląda sprawa z umieszczeniem modułu supli na zewnątrz? W dokumentacjach Zamelowych widnieje zakres -10 -- + 55 stopni. Będę się przymierzał do zrobienia podlewania ogrodowego 2 sekcyjnego z racji że zabiera to trochę czasu i ze względów na spadki ciśnienia latem wolałbym to ogarnąć jakoś późną nocą. Ale do rzeczy, mam w zamyśle wkopać na tarasie puszkę ogrodową i do niej doprowadziłbym 203VAC i tam miałbym całe sterowanie tj ROW-04 gdzie jeden styk sterowałbym zaworem doprowadzającym wodę a pozostałe 2 styki 2 elektrozaworami na 2 sekcje ale zastanawiam się właśnie co z tymi temperaturami zwłaszcza zimą bo latem i wiosną/jesienią to nie będzie problemu ale zimą temp przy gruncie może być dosyć konkretna. Miał ktoś doświadczenie i wie jak to ogarnąć ? Na szybko w necie znalazłem takiego całego gotowca

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stero ... aczy-supla

ale taka puszka i z tego co widzę wcześniejsze zdjęcia to wszystko montaże wewnątrz budynków z wyprowadzeniem przewodów dalej no chyba że się mylę :)
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

myxhir pisze: pn wrz 06, 2021 6:47 am Nie widziałem czy to pytanie się gdzieś przejawiało a jeśli się powtarza to wybaczcie ale jak wygląda sprawa z umieszczeniem modułu supli na zewnątrz? W dokumentacjach Zamelowych widnieje zakres -10 -- + 55 stopni. Będę się przymierzał do zrobienia podlewania ogrodowego 2 sekcyjnego z racji że zabiera to trochę czasu i ze względów na spadki ciśnienia latem wolałbym to ogarnąć jakoś późną nocą. Ale do rzeczy, mam w zamyśle wkopać na tarasie puszkę ogrodową i do niej doprowadziłbym 203VAC i tam miałbym całe sterowanie tj ROW-04 gdzie jeden styk sterowałbym zaworem doprowadzającym wodę a pozostałe 2 styki 2 elektrozaworami na 2 sekcje ale zastanawiam się właśnie co z tymi temperaturami zwłaszcza zimą bo latem i wiosną/jesienią to nie będzie problemu ale zimą temp przy gruncie może być dosyć konkretna. Miał ktoś doświadczenie i wie jak to ogarnąć ? Na szybko w necie znalazłem takiego całego gotowca

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stero ... aczy-supla

ale taka puszka i z tego co widzę wcześniejsze zdjęcia to wszystko montaże wewnątrz budynków z wyprowadzeniem przewodów dalej no chyba że się mylę :)
Kolejny, który próbuje zrobić interes a grosza na wsparcie chłopaków nie przekaże:/
BTW Osobiściebdo podlewania polecam opensprinkler. Do 200zl masz komplet na 10 sekcji, integracja HA mqtt, mnogość funkcji i korelacja z prognozami pogody. Jedyne czego potrzebujesz to R pi 0 i przekazniki.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Agathon
Posty: 8
Rejestracja: pn lis 01, 2021 11:00 am

Właśnie przygotowuje się do zbudowania podobnego sterownika podczas jesiennych wieczorów i kilka uwag/wskazówek:
- dorzucę jeszcze RCD 1f do skrzynki oprócz bezpiecznika
- jeżeli ktoś chce odpalić 4 zawory równocześnie - to np. mozna użyć trafo z Breve - mają mocniejsze wersje od wspomnianego wcześniej Zamela (np. PSS 30N. 50N)
- rozrzut prądu rozruchowego pomiędzy zaworami/producentami jest spory - ja chyba użyje Bermada 200 - 0.25A na rozruchu - najmniejszy rozruch jaki znalazłem do tej pory w sensownych pieniądzach (z PSS 30N jest jeszcze zapas)
- mój sterownik będzie na zewnątrz przy skrzynce rozdzielczej - może dołożę złącza przemysłowe do wypięcia na zimę

I takie pytanie techniczne - orientujecie się w różnicy zasięgu wifi pomiędzy Sonoff 4ch pro R3 vs Zamel ROW-04M?
Zamel ma antenę zewnętrzną - więc powinno byc lepiej.
arkadp
Posty: 72
Rejestracja: czw maja 20, 2021 11:27 am

uchnast.michal pisze: pn wrz 06, 2021 9:26 am
myxhir pisze: pn wrz 06, 2021 6:47 am Nie widziałem czy to pytanie się gdzieś przejawiało a jeśli się powtarza to wybaczcie ale jak wygląda sprawa z umieszczeniem modułu supli na zewnątrz? W dokumentacjach Zamelowych widnieje zakres -10 -- + 55 stopni. Będę się przymierzał do zrobienia podlewania ogrodowego 2 sekcyjnego z racji że zabiera to trochę czasu i ze względów na spadki ciśnienia latem wolałbym to ogarnąć jakoś późną nocą. Ale do rzeczy, mam w zamyśle wkopać na tarasie puszkę ogrodową i do niej doprowadziłbym 203VAC i tam miałbym całe sterowanie tj ROW-04 gdzie jeden styk sterowałbym zaworem doprowadzającym wodę a pozostałe 2 styki 2 elektrozaworami na 2 sekcje ale zastanawiam się właśnie co z tymi temperaturami zwłaszcza zimą bo latem i wiosną/jesienią to nie będzie problemu ale zimą temp przy gruncie może być dosyć konkretna. Miał ktoś doświadczenie i wie jak to ogarnąć ? Na szybko w necie znalazłem takiego całego gotowca

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stero ... aczy-supla

ale taka puszka i z tego co widzę wcześniejsze zdjęcia to wszystko montaże wewnątrz budynków z wyprowadzeniem przewodów dalej no chyba że się mylę :)
Kolejny, który próbuje zrobić interes a grosza na wsparcie chłopaków nie przekaże:/
BTW Osobiściebdo podlewania polecam opensprinkler. Do 200zl masz komplet na 10 sekcji, integracja HA mqtt, mnogość funkcji i korelacja z prognozami pogody. Jedyne czego potrzebujesz to R pi 0 i przekazniki.
Jestem na etapie wyboru systemu. Masz moze gdzie opis tego projektu.
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

arkadp pisze: czw kwie 07, 2022 12:56 pm
uchnast.michal pisze: pn wrz 06, 2021 9:26 am
myxhir pisze: pn wrz 06, 2021 6:47 am Nie widziałem czy to pytanie się gdzieś przejawiało a jeśli się powtarza to wybaczcie ale jak wygląda sprawa z umieszczeniem modułu supli na zewnątrz? W dokumentacjach Zamelowych widnieje zakres -10 -- + 55 stopni. Będę się przymierzał do zrobienia podlewania ogrodowego 2 sekcyjnego z racji że zabiera to trochę czasu i ze względów na spadki ciśnienia latem wolałbym to ogarnąć jakoś późną nocą. Ale do rzeczy, mam w zamyśle wkopać na tarasie puszkę ogrodową i do niej doprowadziłbym 203VAC i tam miałbym całe sterowanie tj ROW-04 gdzie jeden styk sterowałbym zaworem doprowadzającym wodę a pozostałe 2 styki 2 elektrozaworami na 2 sekcje ale zastanawiam się właśnie co z tymi temperaturami zwłaszcza zimą bo latem i wiosną/jesienią to nie będzie problemu ale zimą temp przy gruncie może być dosyć konkretna. Miał ktoś doświadczenie i wie jak to ogarnąć ? Na szybko w necie znalazłem takiego całego gotowca

https://allegrolokalnie.pl/oferta/stero ... aczy-supla

ale taka puszka i z tego co widzę wcześniejsze zdjęcia to wszystko montaże wewnątrz budynków z wyprowadzeniem przewodów dalej no chyba że się mylę :)
Kolejny, który próbuje zrobić interes a grosza na wsparcie chłopaków nie przekaże:/
BTW Osobiściebdo podlewania polecam opensprinkler. Do 200zl masz komplet na 10 sekcji, integracja HA mqtt, mnogość funkcji i korelacja z prognozami pogody. Jedyne czego potrzebujesz to R pi 0 i przekazniki.
Jestem na etapie wyboru systemu. Masz moze gdzie opis tego projektu.
https://opensprinkler.com/

https://openthings.freshdesk.com/suppor ... e-on-ospi
Gdybyś miał pytania, pisz. Postaram się pomóc.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

clspl pisze: pt lip 17, 2020 9:23 pm Ja podszedłem do podlewania trochę inaczej. Miałem już całą instalację i sterownik Huntera. Wkurzało mnie tylko to, że czasami rano włączało się podlewanie a po kilku godzinach i tak miało padać. Dodatkowo wkurzało mnie latanie do garażu żeby zmienić dni w harmonogramie. Postanowiłem troszkę to usprawnić i wpiąłem suple przed zasilanie pompy. Zrobiłem sobie scenę 'podlewaj przez 1h' i ustawiłem sterownik codziennie rano i wieczorem.
Od tego momentu zacząłem sterować zasilaniem pompy z supla scripts.

Po kilku dniach pisania warunków w supla scripts wkurzyłem się i napisałem swój własny panel który sprawdza pogodę i jeśli prognoza przekroczy żądany próg opadów, to panel ustawia odpowiedni status. Supla scripts sprawdza zgodnie z cronem status i albo uruchamia scenę 'podlewaj przez 1h' albo nie.

Oprócz tego każde sprawdzenie statusu zapisuje prognozę do bazy danych więc mogę też analizować np. Ostatnie 24h. Testuję to od kilkunastu dni, akurat trochę padało, i muszę przyznać że działa to przyzwoicie. Pewnie można o wiele lepiej ale to pewnie wyjdzie w praniu.

Jakby ktoś chciał to można sobie skonfigurować pod siebie - https://podlewa.cz - wystarczy utworzyć swój profil i dodać warunek do supla scripts tak jak opisałem wyżej.

Obrazek
pojawia mi się jakaś niekonsekwencja .... opadów ma nie być a jednocześnie serwis pokazuje ponad 3,5 l/m2 ... prognozy z innych serwisów też nie pokazują opadów. Można wiedzieć skąd są te dane i na jakiej zasadzie jest określany przewidywany opad?
Załączniki
Screenshot 2022-07-16 at 23-25-40 Podlewacz - automatyczne nawadnianie trawnika wspomagane prognozą pogody.png
Screenshot 2022-07-16 at 23-25-40 Podlewacz - automatyczne nawadnianie trawnika wspomagane prognozą pogody.png (36 KiB) Przejrzano 655 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Niniejszym podziękowania dla @lukfud za zmianę pinoutu w sofcie.
Sterownik podlewania działa na wemosie d1 mini. Wszystko hula.
Miało wyglądać lepiej wizualnie ale z racji, że chciałem wykorzystać płytkę jaka była na stanie to niestety wyszło jak wyszło :)
Załączniki
2022-07-19 21.36.20.jpg
2022-07-19 21.36.20.jpg (271.38 KiB) Przejrzano 595 razy
2022-07-19 21.37.11-1.jpg
2022-07-19 21.37.11-1.jpg (596.06 KiB) Przejrzano 595 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
arkadp
Posty: 72
Rejestracja: czw maja 20, 2021 11:27 am

Można prosić o więcej info i pytanie zasadnicze co sie dzieje jak podczas podlewania wyłaczy sie wifi albo nie będzie neta.
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

arkadp pisze: śr lip 20, 2022 11:42 am Można prosić o więcej info i pytanie zasadnicze co sie dzieje jak podczas podlewania wyłaczy sie wifi albo nie będzie neta.
Kanały przekaźników sekcji ustawione są w Cloud jako automaty schodowe. Połączenie z serwerem potrzebne jest tylko do uruchomienia z harmonogramu. Po ustawionym czasie przekaźniki się wyłączą.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”