Sprzęt pod serwer SUPLA?

Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

Na początku musisz stworzyć katalog gdzie będziesz mountować swojego pendrive'a załóżmy, że będzie to ten sam folder co wpisywałem powyżej, czyli:

Kod: Zaznacz cały

mkdir /mnt/backup
Powyższą linijkę pomijasz przy następnych razach. Po prostu wpisujesz poniższe komendy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda1 /mnt/backup
sudo dd bs=2M if=/dev/mmcblk0 of=/mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img
Na koniec odmountowujemy naszego pendrive'a

Kod: Zaznacz cały

sudo umount -f /dev/sda1
Najlepiej zrobić sobie mini skrypt analogicznie do mojego poprzedniego postu z powyższymi 3-ma linijkami i wtedy jednym poleceniem załatwiasz sprawę.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Seba5120
Posty: 318
Rejestracja: pn paź 31, 2016 1:33 pm

michael pisze: śr lut 08, 2017 6:33 am Na początku musisz stworzyć katalog gdzie będziesz mountować swojego pendrive'a załóżmy, że będzie to ten sam folder co wpisywałem powyżej, czyli:

Kod: Zaznacz cały

mkdir /mnt/backup
Powyższą linijkę pomijasz przy następnych razach. Po prostu wpisujesz poniższe komendy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda1 /mnt/backup
sudo dd bs=2M if=/dev/mmcblk0 of=/mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img
Na koniec odmountowujemy naszego pendrive'a

Kod: Zaznacz cały

sudo umount -f /dev/sda1
Najlepiej zrobić sobie mini skrypt analogicznie do mojego poprzedniego postu z powyższymi 3-ma linijkami i wtedy jednym poleceniem załatwiasz sprawę.
Super, dzięki :)
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Cześć, nie robi mi się kompletny backup,
[code
pi@raspberrypi:~ $ sudo dd bs=2M if=/dev/mmcblk0 of=/mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img
dd: error writing ‘/mnt/backup/SuplaSD-2017-07-28.img’: File too large
2048+0 records in
2047+0 records out
4294967295 bytes (4.3 GB) copied, 225.312 s, 19.1 MB/s
[/code]

Karta w malinie 32 gb
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podmontowany system plików nie obsługuje dużych plików (np pendrive z FAT-em) albo nie masz miejsca na woluminie docelowym.

Możesz też zrobić tak. Plik z kopią będzie dużo mniejszy
dd if=/dev/mmcblk0 conv=sync,noerror bs=2M | gzip -c > /mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img

Tak czy siak... kopiowanie obrazu karty live to niezbyt dobry pomysł.
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

pzygmunt pisze: sob lip 29, 2017 11:27 am Podmontowany system plików nie obsługuje dużych plików (np pendrive z FAT-em) albo nie masz miejsca na woluminie docelowym.

Możesz też zrobić tak. Plik z kopią będzie dużo mniejszy
dd if=/dev/mmcblk0 conv=sync,noerror bs=2M | gzip -c > /mnt/backup/SuplaSD-$(date +%F).img

Tak czy siak... kopiowanie obrazu karty live to niezbyt dobry pomysł.
Panowie sukces, po wielu próbach jestem w trakcie zgrywania backupu. Problemem jest/był czytnik kart wbudowany w lapka, nie czytał partycji linuksowej, w ogóle przez co wszystkie programy do kopiowania też nie miały do niej dostępu. wsadziłem kartę do innego urządzenia i z miejsca hdd raw coppy tool widzi cała kartę z obiema partycjami.
@pzygmunt czemu nie powinno się robić backupu live? może zaszkodzić karcie czy samym plikom?
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Chodzi o integralność plików. Jeżeli coś akurat modyfikuje dany plik, a backup go czyta to możesz mieć część pliku w starej wersji, a część w nowej w kopii. Jeżeli nie robisz migawki systemu plików tylko na żywca go kopiujesz to zalecam dodatkowo zrobić kopię - szczególnie bazy danych MySQL narzędziem mysqldump
Simono
Posty: 405
Rejestracja: pn wrz 17, 2018 5:26 pm

Panowie skrypt działał mi ustawiony w cronie na pierwszy dzień miesiąca już bardzo długo. Jakoś sierpniu backup się nie zrobił. Teraz po ręcznym odpaleniu skryptu mam:

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~/backup $ sudo ./backup.sh
dd: failed to open '/dev/mmcblk0': No such file or directory
O co chodzi?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Musisz wskazać nazwę urządzenia /dev/...., które odpowiada Twojej karcie SD.

Kod: Zaznacz cały

mount
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Ja żeby spać spokojnie w moim RPi4 używam tylko dysku SSD. Myślę że jest mniej awaryjny niż te X kart które już wyrzuciłem.... Postawiony mam serwer WWW pod kilka stron i śmiga to super.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”