MQTT na pokładzie MEW-a

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie. Aby zaktualizować trzeba podłączyć do cloud-a.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: czw sie 12, 2021 7:09 am Nie. Aby zaktualizować trzeba podłączyć do cloud-a.
Teraz tak.
Ale w przyszłości coraz więcej modułów ZAMEL-a z Suplą na pokładzie będzie posiadało protokół MQTT i będzie wielu kupców, którzy zakupią te moduły właśnie dla tego protokołu. Zmuszanie ich do zakładania kont na publicznych serwerach Supla tylko po to, żeby mieć dostęp do aktualizacji firmware to trochę słaby pomysł... No ale oczywiście mogę się mylić ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Na razie nie zmienimy tego z uwagi na brak zasobów.
loko3126
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 12, 2018 10:15 am

loko3126 pisze: ndz sie 01, 2021 6:53 pm Witam. Czy będzie możliwość podłączenia Mew-a do Domoticz przez MQTT?
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć jak to spiąć z domoticzem? w MEW powinienem podać idx z domoticza pod którym zanjduje się licznik. i niestety nie mam pojecia jak to ogarnąc. Oczywiście podaje server port użytkownika i hasło
Krzysiek44
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 12:58 pm

Jeśli mam MEW-01 w lokalnej sieci a mam tam RPi4 z zainstalowanym "brokerem" Mosquitto
to jak powinienem ustawić parametry MEW żeby był on widoczny dla Mosquitto:
Server: (nr IP?)
Port: 1883
TLS: NO
Auth: YES
Username: ?
Password: ?
Topic prefix: ?
CoS: 0
Retain: YES
Pool: 0
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Server: IP raspberry
Port: 1883
TLS: NO
Auth: YES
Username: użytkownik mosquitto
Password: hasło dla powyższego użtykownika
Topic prefix: nic nie wpisuj
QoS: 0
Retain: YES
Pool: 0 (jeśli chcesz zmniejszyć częstotliwość wysyłania danych to wpisz tam np. 30)
Krzysiek44
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 12:58 pm

Mały pokłon i duże dziękuję. Jak pisałem, albo tylko planowałem napisać, zaczynam dopiero
zaglądać w te tematy, więc trudno mi przecenić wsparcie :-)
Krzysiek44
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 12:58 pm

Nie zadziałało (zielona dioda na MEW, przy ustawieniu MQTT nie zaświeciła na stałe) ale mam wątpliwość
z tym użytkownikiem - gdy zainstalowałem mosquitto to nie podawałem żadnego usera. Zatem i tu nie podałem
użytkownika i hasła. Czy one mogą być puste (w takim wypadku) czy tez muszę dodać użytkownika i sytuacja
jest taka sama jak w przypadku supli (miałem z tym kłopot) - gdy próbuję połączyć się poprzez WiFi to jest,
z kolei, wymagane hasło. Gdy moja konfiguracja, do połączenia przez WiFi z routerem nie wymaga hasła,
MEW tego nie akceptuje.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Utwórz usera w mosquitto. Sprawdź te poświadczenia MQTT Explorer-em.
Wifi musi być zabezpieczone hasłem.
Krzysiek44
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 12:58 pm

Właśnie, gdy założyłem w Mosquitto użytkownika z hasłem i włożyłem te informacje do konfiguracji MEW, zadziałało
bez pudła. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Czy struktura danych jaką podaje MEW brokerowi protokołem MQTT jest gdzieś opisana czy trzeba sobie je po swojemu sparsować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”