Zaokrągleni wartości w HA

Raddii
Posty: 137
Rejestracja: pt sty 17, 2020 12:17 pm

Hej,

mam szybkie pytanie czy jest jakaś szybka możliwość zaokrąglenia wartości do 2 miejsca po przecinku z MEW-01 w HA nie korzystając z configuration.yaml?
arika
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 16, 2022 11:03 am

ten temat kilka razy był poruszany na forum, ale nie znalazłem zadowalającego mnie rozwiązania.
można oczywiście w configuration.yaml utworzyć nowe sensory np. jak to jest opisane tu viewtopic.php?p=129451#p129451.
Ale dla mnie wadą jest to, że podwajamy ilość sensorów i dla każdego z sensorów(jeżeli chcemy) musimy wpisywać osobna konfiguracje.

W związku z tym rozwiązałem to w ten sposób że w Node-RED utworzyłem proces, który subskrybuje na brokerze MQTT topic'i supli (homeassistant/sensor/6a....tu_u_każdego_będzie_coś_innego....f99/#, odbiera wiadomość, w określony sposób modyfikuje i wysyła z powrotem.

Np. w topic'u homeassistant/sensor/6ad512a4d6d7f846389ed9768d473f99/2_2/config
mamy taką wiadomość:
{"avty":{"topic":"supla/6ad512a4d6d7f846389ed9768d473f99/devices/1/channels/2/state/connected","payload_available":"true","payload_not_available":"false"},"~":"supla/6ad512a4d6d7f846389ed9768d473f99/devices/1/channels/2","device":{"ids":"supla-iodevice-1","mf":"","name":"Sp111-pralka","sw":"User SW, lib 2.3.2"},"name":"pralka (Total forward active energy)","uniq_id":"supla_2_2","qos":0,"unit_of_meas":"kWh","stat_t":"~/state/total_forward_active_energy","val_tpl":"{{ value | round(5,default=none) }}","dev_cla":"energy","state_class":"total_increasing"}
w tym wspomnianym procesie w Node-RED, odczytuję z wiadomości jaka jest jednostka miary, np "unit_of_meas":"kWh"
i dla różnych jednostek miary podmieniam wpisy typu round(5,default=none) na round(3,default=none) lub round(2,default=none) itd.
Przyjąłem dla siebie że kWh są zaokrąglane do 3 cyfr po przecinku , W do 0, A do 1, V do 0, Hz do 1 itd.
supla-republish.JPG
supla-republish.JPG (113.4 KiB) Przejrzano 285 razy
MQTT-explorer.JPG
MQTT-explorer.JPG (40.86 KiB) Przejrzano 285 razy
Działa to jak na brokerze HomeAssistant'a tak i na cloudowym supli.
Dzięki czemu wszystkie sensory z supli są odpowiednio zaokrąglane i dotyczy to nie tylko MEW-01 ale i np gniazdek Gosund SP111 z wgranym oprogramowaniem supli, dla każdego nowododanego urzadzenia nic już nie musimy robić.

Chciałem udostepnić wyeksportowany proces/flow z Node-RED, ale nie znalazłem sposobu na forum udostępnienia plików typu json lub txt.

Jak by ktoś nie znał NodeRED, to polecam https://www.youtube.com/watch?v=k3LrkhbHZP4, ja wczoraj obejrzałem i zrobiłem to, co opisałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”