Zaniżone wskazania MEW-01

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Hmmm, prawdopodobieństwo, że tylko Tobie trafiają się wadliwe sztuki urządzeń jest raczej mizerne.
U mnie póki co wygląda na to, że chodzi poprawnie. Jakichś dużych różnic nie zauważyłem. Jeszcze nie sprawdzałem kontrolnie zużycia z głównym licznikiem, bo fajnie by było jakby były zgodne wskazania.
Niemniej współczuję i życzę aby w końcu się udało.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
stratus84
Posty: 35
Rejestracja: sob sty 18, 2020 7:01 pm

Wygląda na to, że faktycznie trafił mi się wadliwy miernik. Skontaktuję się z Zamelem. Ogólnie sam pomysł i działanie miernika oraz supli na wielki plus. Dam znać na forum jak potoczy się dalej cała sprawa.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18279
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Był podobny przypadek do Twojego. Skontaktuj się proszę z Zamelem. Wymienią od ręki.
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1780
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Prosiłbym jeszcze zgodnie z rozmową, aby sprawdzić zgodność obwodów pomiarowych z obwodem zasilającym urządzenie MEW-01.
Udało mi się zasymulować identyczny przypadek u siebie.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
stratus84
Posty: 35
Rejestracja: sob sty 18, 2020 7:01 pm

miroph pisze: wt sty 21, 2020 1:58 pm Prosiłbym jeszcze zgodnie z rozmową, aby sprawdzić zgodność obwodów pomiarowych z obwodem zasilającym urządzenie MEW-01.
Udało mi się zasymulować identyczny przypadek u siebie.
Witam, przede wszystkim chciałbym podziękować za pomoc telefoniczną ze strony Pana oraz firmy Zamel w kwestii rozwiązania błędnego mierzenia zużycia przez licznik MEW-01. Problem został rozwiązany i MEW-01 podaje już prawidłowe wartości :)
Okazało się, że samo urządzenie i wpięte do niego przekładniki były poprawne, czyli przekładnik L1 odpowiadał do L1, L2 do L2 a L3 do L3. Tak samo zostały wpięte cewki zgodnie z podłączeniem do MEW-01. Problem leżał niestety gdzieś indziej, owszem fizycznie w L1 było L1 ale L2 i L3 były zamienione już przy skrzynce prądowej (przyłączu) i dla tego pojawiły się takie "kwiatki". Tak jak wspominałem telefonicznie nie jestem w elektryce specjalistą tak więc proszę mnie poprawić jak opisałem coś błędnie :)

Tak czy inaczej myliłem się, urządzenie działa prawidłowo. Wraz ze znajomym zastanawialiśmy się tylko czy jest to dokładnie zawarte w informacjach technicznych/instrukcji bo na grafice owszem jest pokazane, że L1 do L1 itd. i tą zgodność zachowaliśmy umieszczając przekładniki. Niestety L2 i L3 w rozdzielnicy fizycznie nie były tymi fazami...

Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

stratus84 pisze: śr sty 22, 2020 5:56 am Tak czy inaczej myliłem się, urządzenie działa prawidłowo. Wraz ze znajomym zastanawialiśmy się tylko czy jest to dokładnie zawarte w informacjach technicznych/instrukcji bo na grafice owszem jest pokazane, że L1 do L1 itd. i tą zgodność zachowaliśmy umieszczając przekładniki. Niestety L2 i L3 w rozdzielnicy fizycznie nie były tymi fazami...

Dziękuję za pomoc :)
Zakładane jest, że urządzenie MEW-01podłącza się do prawidłowo wykonanej i podłączonej instalacji elektrycznej. Dzięki tym problemom dowiedziałeś się, że "fachowiec od prunda" nie sprawdził kolejności faz lub źle je opisał.

Ważne, że już działa :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18279
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Czyli przekładnik 2 był na fazie 3, a 3 na 2.
Prawidłowe podłączenie można sprawdzić multimetrem. Podłączasz jedną sondę do L1, a drugą do przewodu na którym jest zaciśnięty przekładnik. Powinno pokazać 0V. Jeśli pokaże napięcie to oznacza, że przekładnik jest na innej fazie i mamy napięcie międzyfazowe.
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1780
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Cieszę się, że problem został rozwiązany. Poniżej przedstawiam obrazowo jak prawidłowo podłączyć MEW-01. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby obwody zasilające MEW-01 pokrywały się z obwodami pomiarowymi.
V1 - L1 - I1
V2 - L2 - I2
V3 - L3 - I3

V1 - L1 - I1
V2 - L1 - I2
V3 - L1 - I3 itd.

Myślę, że te rysunki zobrazują rozwiązanie problemu.
Załączniki
3F_reverse.png
3F_reverse.png (127.07 KiB) Przejrzano 3216 razy
3F.png
3F.png (126.91 KiB) Przejrzano 3216 razy
1F.png
1F.png (125.18 KiB) Przejrzano 3216 razy
Ostatnio zmieniony śr sty 22, 2020 8:24 am przez Mirosław F., łącznie zmieniany 1 raz.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

To jest prawidłowo?
V1 - L1 - I1
V2 - L2 - I2
V2 - L3 - I3
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@miroph, a czy istotna jest kolejność faz? To znaczy jeśli nie wiemy nawet, że np. faza 2 jest na trzecim zacisku zamieniona z fazą 3 na drugim zacisku? Obwody zasilające i pomiarowe będą podłączone poprawnie, natomiast przesunięcie międzyfazowe nie będzie prawidłowe. W typowej instalacji domowej kolejność faz nie ma wielkiego znaczenia. Dopiero gdy chcemy podłączyć silnik trójfazowy, to zauważymy, że coś jest nie tak.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”